background picture

Hogyan mentheti meg a kudarcba fulladó offshore szoftverfejlesztési projekteket?

Dedikált fejlesztőcsapat

Ha Ön már olvasott cikkeket e témában, valószínűleg találkozott azzal az állítással, hogy nagyjából minden harmadik külföldi szoftvertermék-fejlesztési projekt kudarcot vall.

Ebben az írásunkban néhány olyan történetet mesélünk el, ahol a RabIT Solutions fejlesztői sikeresen újraélesztettek ilyen projekteket.

Valós példák, amikor egy offshore szoftverfejlesztési projekt zsákutcába került:

Természetesen neveket nem említünk, mivel e cikk célja csupán annak bemutatása, hogy még a legkilátástalanabb helyzetek is megmenthetők.

1. eset: Az érthetetlen spagetti kód

Pár éve megkeresett minket egy ügyfél, hogy csatlakozzunk egy offshore szoftverfejlesztő csapatához. Egy új online marketing eszközt építettek, amely a mindennapi munkájukat könnyítené meg, és később globálisan elérhető SaaS-megoldásként is szerették volna bevezetni.

Az ügyfél sejtette, hogy valami nagyon nincs rendben a kóddal, de nem tudta pontosan megfogalmazni, hogy mi a probléma, mivel nem voltak szoftvermérnöki ismeretei. Azért alkalmazott minket, hogy nézzük át a projektet és próbáljuk meg helyrehozni azt.

A vezérigazgatónk is bekapcsolódott a Fülöp-szigeteki háromfős fejlesztőcsapat munkájába. Első lépésként a forráskód elemzését és néhány teszt futtatását végeztük el. Az eredmény? Finoman szólva teljes káosz. A kód tele volt rossz gyakorlatokkal, nem hatékony és logikátlan megoldásokkal.

Az első cél a korábbi kód tisztítása volt, ami önmagában is hatalmas feladatnak bizonyult. Olyan elemző eszközöket használtunk, mint a Checkstyle, CPD, PMD és JSHint. Az első tesztek során a Checkstyle körülbelül 60 000 hibát azonosított. Miután összegyűjtöttük a szükséges metrikákat, azonnal nekiálltunk a refaktorálásnak.

Néhány hét alatt a 60 000 Checkstyle figyelmeztetést 1 500-ra csökkentettük, amely elegendően alacsony volt az új funkciók fejlesztéséhez. Időközben megoldottunk néhány olyan funkcióhibát is, melyeket az előző csapat „megoldhatatlannak” nyilvánított.

Végül a kezdeti csapatot elbocsátották, és teljes mértékben átvehettük a projektet. Bár nem ez volt a szándékunk, az ügyfél így döntött, mivel a korábbi fejlesztők nem tudták tartani a minőségi követelményeket. A hibák végleges kiküszöbölésére és új funkciók fejlesztésére összpontosítottunk.

 

Spagetti kód

2. eset: Amikor a rosszból még rosszabb lett

Megkeresett minket két vállalkozó, akik egy egyedi mobilalkalmazás ötletével álltak elő. Kezdetben egy orosz csapattal dolgoztak együtt, de a fejlesztés lassan haladt, és a kódjuk instabil volt.

Három fejlesztőnkkel és egy projektkoordinátorral csatlakoztunk a csapathoz, de az orosz munkatársakat hamarosan el is bocsátották. Helyüket indiai szabadúszók vették át, akikkel további problémák merültek fel: nem tartották be a kódolási szabványokat, és rendszeresen kicsúsztak a határidőkből.

A kihívások ellenére jelentős hibacsökkentést értünk el, és a projekt hamarosan új funkciókkal bővülhetett.

3. eset: Amikor nem a kód a probléma

A harmadik példa esetében egy magyar ügynökség helyett vettük át a munkát, mivel ők közel egyéves késésben voltak. Az ügyfél úgy döntött, hogy egy megbízhatóbb csapathoz fordul. A projekt egy integrált e-kereskedelmi weboldal fejlesztése volt, amely számos újszerű funkcióval rendelkezik.

Ezúttal a kód minőségével nem volt gond, azonban az ügynökség belső menedzsmentproblémák miatt csődbe ment. Miután mi átvettük a fejlesztést, az alkalmazás hamarosan elérhetővé vált.

Összefoglalás

2011 óta több mint 20 hasonló esettel találkoztunk, ami jól mutatja, hogy az egyedi szoftverfejlesztés ugyan rejthet kockázatokat, de megfelelő előkészületekkel az offshore fejlesztés is megbízható és hatékony megoldásként működhet.

Ha úgy érzi, hogy a cikkben leírt helyzetek hasonlítanak az Önéhez, vagy éppen megbízható fejlesztőcsapatot keres, bátran lépjen velünk kapcsolatba a konzultációs űrlapunkon keresztül!

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Összes blog

Ha Ön már olvasott cikkeket e témában, valószínűleg találkozott azzal az állítással, hogy nagyjából minden harmadik külföldi szoftvertermék-fejlesztési projekt kudarcot vall. Ebben az írásunkban néhány olyan történetet mesélünk el, ahol a RabIT[...]