Tom Gilb életrajz

Tom Gilb (Amerikai Egyesült Államok, Kalifornia, 1940. augusztus 21.) amerikai származású informatikus, író, tanácsadó és előadó, aki a szoftverfejlesztés, rendszerfejlesztés, menedzsment és minőségirányítás területén szerzett hírnevet. Elsősorban az “Evo” nevű iteratív fejlesztési módszertan megalkotójaként vált ismertté, de ő alkotta meg a Planguage-et is. Gilb munkássága nagy hatással volt a szoftverfejlesztés fejlődésére és az agilis módszertanok úttörőjeként tartják számon.

Életpályája

Kaliforniában, Pasadenában született 1940. augusztus 21-én. 1956-ban először az Egyesült Királyságba, Londonba, majd onnan 1958-ban Norvégiába vándorolt családjával. Itt öt évig dolgozott az IBM-nél. Munkássága szoftvermérnöki tevékenységeihez köthető, mellyel széles körben szerzett ismertséget. Az 1970-es évektől kezdve számos könyvet és cikket írt, amelyek az IT iparág meghatározó műveivé váltak.

Jelentősebb munkái

Evo: Az egyik legfontosabb hozzájárulása a szoftverfejlesztéshez az Evo (Evolutionary Project Management) módszertan, amelyet a 1980-as években dolgozott ki. Az Evo egy iteratív és inkrementális fejlesztési megközelítés. Ennek lényege, hogy a folyamatokat rendszeres, kis léptékű fejlesztési ciklusokon keresztül igyekszik optimalizálni, ezzel növelve a projektek eredményességét és csökkentve a kockázatokat.

Planguage (Planning Language) : Gilb másik fontos innovációja a “Planguage” nevű specifikációs nyelv, melyet a komplex rendszerek követelményeinek és céljainak egyértelmű meghatározására fejlesztett ki. A Planguage segíti a projektek irányítását, ugyanis lehetővé teszi a menedzserek számára, hogy pontosabb és mérhető célokat tűzzenek ki, valamint jobban nyomon kövessék a folyamatok előrehaladását.

Impact Estimation Table (IET): Szintén Gilb dolgozta ki az IET módszert. Ez egy táblázatos eszköz a projektben szükséges döntések vezetéséhez, ami lehetővé teszi a különböző alternatívák hatásainak és költségeinek összehasonlítását.

Művei

9 könyvet publikált, melyek többségét alapműként tartják számon a szoftverfejlesztés és menedzsment területén. A legismertebbek:

  • Software Metrics (1976): Első könyve, amely a szoftverek minőségének méréséről szól. Az ebben bemutatott eljárásokat a mai napig használják a szoftveriparban. Továbbá ebben fekteti le a IBM CMM/SEI CMM/CMMI Level 4. alapjait is.
  • Principles of Software Engineering Management (1988): Ez a könyv alapvető olvasmány a szoftverfejlesztési menedzsment módszereiről és elveiről. Gilb ebben fogalmazta meg először az Evo módszertan alapelveit.
  • Competitive Engineering: A Handbook for Systems Engineering, Requirements Engineering, and Software Engineering Management Using Planguage (2005): Ebben a művében a Planguage és más fejlett menedzsment technikák részletes leírását fejti ki és bemutatja a gyakorlati alkalmazást is.
  • Value Planning (2016): Kizárólag digitális formában elérhető és a folyamatmenedzsmentről szól.

Hatása és öröksége

Tom Gilb jelentősen hozzájárult a szoftverfejlesztési iparág fejlődéséhez, mert olyan eszközöket és módszereket fejlesztett ki, melyek a projektek hatékonyabb irányítását és a minőség javítását szolgálják. Munkássága nagyban befolyásolta az agilis módszertanok kialakulását, különösen az iteratív és inkrementális fejlesztés  területén. Számos előadást tartott nemzetközi konferenciákon és aktív résztvevője a szakmai közösségnek is. Fellépett már a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemen, a Stanfordon, a Seattle-i Egyetemen, a London School of Economics-en, az Oslói Egyetemen, a Trondheimi Műszaki Egyetemen, a Müncheni Műszaki Egyetemen, a Tamperei és a Helsinki Műszaki Egyetemen, a San Luis Obispo Egyetemen, valamint a bangalore-i Nemzetközi Információtechnológiai Intézet (IIIT) egyetemén is. Százával publikálja cikkeit, köztük az egyik a Laws of Unreliability, Datamation (1975), amelyre több mint 22000 alkalommal kerestek rá a Google-ben és ’megbízhatatlanság törvényei”-ről szól.

Magánélet

Tom Gilb jelenleg Norvégiában él, és továbbra is aktív a tanácsadás és oktatás területén. Pro bono vállalja a fellépést a fejlődő országokban, és a védelmi- és jótékonysági szervezeteknél is. Fia, Kai Gilb, szintén a szoftverfejlesztés és menedzsment területén tevékenykedik és közösen vállalnak előadásokat, illetve együtt dolgoznak több projekten is.

Források

  • Tom Gilb official website: Tom Gilb Official
  • Gilb, Tom. “Principles of Software Engineering Management”. Addison-Wesley, 1988.
  • Gilb, Tom. “Competitive Engineering”. Elsevier, 2005.