A fejlesztők számos statikus PHP kódelemző eszközből válogathatnak munkájuk során. Ezek bizonyos szempontból különböznek egymástól, de végső soron ugyanazt a célt szolgálják. Ebből következik, hogy jelentős nehézségeket okozhat az, hogy eldöntsük, melyiket érdemes használni a szoftverfejlesztési projekt során.
Cikkünkben nem funkcióik alapján különítjük el az említett PHP kódelemező programokat. A lista a hibák azonosítására és a kódstílus karbantartására alkalmas eszközöket is tartalmaz.
A kódellenőrzés olyan folyamat, amely során a szoftverfejlesztők és tesztelők megvizsgálják, hogy a már megírt forráskód megfelel-e a programozási konvencióknak és szabványoknak.
A manuális kódellenőrzésen kívül statikus és dinamikus kódelemzés is végezhető automatizált eszközök segítségével.
A statikus kódelemző eszközök anélkül vizsgálják meg a forráskódot, hogy azt végrehajtanák. A dinamikus elemzést akkor végzik, amikor a kód, vagy annak egy része/egysége (például unit vagy integrációs tesztelés) fut.
A gyenge forráskódminőség rengeteg fejfájást és álmatlan éjszakákat okoz mind a fejlesztőknek, mind a terméktulajdonosoknak. A kódelemzés megtervezésére és végrehajtására gyakran nem helyeződik annyi hangsúly, mint amennyi kellene. Ez sajnos hosszú távon negatív hatással lehet a fejlesztés hatékonyságára, sőt, az egész vállalkozásra is.
Az elmúlt évtizedben a PHP az egyedi szoftverfejlesztési projektjeink egyik leggyakrabban használt technológiájává vált, és a Java után a második leggyakrabban alkalmazott programozási nyelvünk.
Különböző iparágakban tevékenykedünk és számos olyan PHP-alapú szoftverprojekttel találkoztunk, amelyek nehezen haladtak előre, mert a forráskód olyan instabillá vált, hogy nehéz, vagy egyenesen lehetetlen volt továbbfejleszteni.
Csak akkor sikerült stabilizálnunk ezeket a szoftvertermékeket és folytatni a funkciók fejlesztését, miután számos tesztet lefuttattunk és rengeteg kódrefaktorálási munkát elvégeztünk. Az alábbi ajánlások ezekből a projektekből szerzett tapasztalatainkon alapulnak.
PHPStan: statikus kódelemző eszköz, amely a forráskódban található hibák felderítésére összpontosít anélkül, hogy azt futtatnia kellene. Már a tesztek megírása előtt képes felismerni a hibák egész osztályait. A PHPStan talán a leggyakrabban használt kódelemző program.
Sonarqube: egy másik széles körben ismert statikus kódelemző eszköz. Több ezer automatizált kódelemzési szabályt tartalmaz, amelyek több fronton védik a kódot és a fejlesztői csapatokat a minőség felé terelik. Kínálnak egy Sonarlint nevű IDE-bővítményt is, amely jól kiegészíti a CI megoldásokat.
Psalm: egy másik kiváló program a PHP kódbázisok hibáinak megtalálására. 2016-ban jelent meg és kicsit lassabban növekedett másokhoz képest. Ez az eszköz automatikusan korrigálja a hibákat is, lehetővé téve a fejlesztők számára, hogy különösebb többletmunka nélkül javítsák a kódjukat.
Scrutinizer: egy olyan ismert elemző eszköz, amely zökkenőmentesen integrálódik a szoftverfejlesztési folyamatokba és folyamatosan építi és telepíti az alkalmazás kódját. Nyílt forráskódú projektek esetén ingyenes, de csak felhő alapú megoldásként érhető el, ami a legnépszerűbb választássá teszi az open-source fejlesztések esetén.
PHPCheckstyle: egy olyan program, amelynek fő célja ellenőrizni azt, hogy a PHP forráskód megfelel-e a kódolási szabályoknak. Lényegében automatizálja a hosszadalmas kódellenőrzési folyamatot, és segít a PHP fejlesztőknek betartatni a kódolási szabványokat. Képes megtalálni bármilyen hiányosságot, az osztályok vagy metódusok tervezési problémáitól kezdve a kód elrendezési és formázási hibáiig. A Checkstyle számos plugint is kínál, amelyek lehetővé teszik a csapatok számára a folyamatos kódellenőrzések integrálását projektjeikbe.
Az itt leírtak természetesen csak ajánlások, hogy ki melyik PHP kódelemző eszközt használja, azt a saját tapasztalatai és preferenciái alapján érdemes átgondolni.
A megfelelő eszköz kiválasztása saját fejlesztési projektjeihez nagyrészt a tesztelésüktől és attól függ, hogy mennyire kompatibilisek az ön által használt technológiai stackkel.
Ha bármikor szüksége lenne egy szakértői véleményre a kódelemzés során, bátran forduljon hozzánk kérdéseivel konzultációs űrlapunkon keresztül!
Köszönjük, hogy elolvasta cikkünket!
Következő cikkünkből választ kaphatnak az alábbi kérdésekre: Milyen előnyei vannak a különböző PHP kódelemző eszközöknek, és hogyan segíthetnek a kódminőség javításában? Hogyan segíti a statikus és dinamikus kódelemzés a forráskód hibáinak[...]