A Java már több mint két évtizede kiemelkedő szereplője a fejlesztők világának, és a RabIT Solutions csapata számára is ez az egyik legalapvetőbb technológia. Mivel a Java egy rendkívül fejlett és széles körben elterjedt kódnyelv, a piacon számos kiváló, automatizált kódellenőrző eszköz érhető el.
A Stack Overflow 2024-as fejlesztői felmérése szerint a Java továbbra is az egyik legnépszerűbb programozási nyelv és a 10 legjobb között szerepel.
A TIOBE index is megerősíti, hogy a Java továbbra is a top programozási nyelvek között van, alig megelőzve a C-t. Ez a statisztika a globális szinten végzett mérnöki munkák, oktatási anyagok, harmadik fél szolgáltatók, valamint a népszerű keresőmotorok (Google, Bing, Yahoo!, Wikipedia, Amazon, YouTube, Baidu) keresési adatait veszi figyelembe.
A kódellenőrzés egy olyan folyamat, amely során a fejlesztők és a tesztelők ellenőrzik, hogy az elkészült forráskód megfelel-e a kódolási szabványoknak és előírásoknak.
A kézi kódellenőrzés mellett statikus és dinamikus kódelemzés is végezhető automatizált eszközökkel.
A statikus kódelemző eszközök a forráskódot futtatás nélkül vizsgálják meg, míg a dinamikus elemzés akkor történik, amikor a kódot futtatják (például egység- vagy integrációs tesztelés során).
A gyenge forráskód-minőség mind a fejlesztők, mind a terméktulajdonosok számára számos problémát okozhat. A kódellenőrzések tervezésére és végrehajtására gyakran nem szentelnek elég figyelmet, ami hosszú távon negatívan befolyásolja a fejlesztés hatékonyságát, sőt akár az egész vállalkozás sikerét is.
Ha a forráskód minőségét nem ellenőrzik rendszeresen, akár az alábbi problémák is felmerülhetnek:
A Java már több mint egy évtizede az egyik fő technológiánk a egyedi szoftverfejlesztési projektekhez. Tekintve, hogy ez a leggyakrabban használt programozási nyelvünk, jelentős szakmai tapasztalattal bírunk ezen a területen. Számos Java alapú projektet vettünk át, amelyek elakadtak, mivel a forráskód instabillá vált, lehetetlenné téve a további fejlesztést.
Ezeket a projekteket először alapos tesztelésnek és kódrefaktorálásnak vetettük alá, hogy stabilizáljuk őket, így ezt követően már tudtuk folytatni a funkciók fejlesztését. Az alábbi eszközöket az ezen tapasztalataink alapján ajánljuk.
A Checkstyle egy statikus kódelemző eszköz, amelyet a szoftverfejlesztésben használnak annak ellenőrzésére, hogy a Java forráskód megfelel-e a kódolási szabályoknak. Lényegében automatizálja a kód ellenőrzésének hosszadalmas folyamatát és segít a Java fejlesztőknek a kódolási szabványok betartatásában.
Az eszköz képes azonosítani különféle problémákat, a class- vagy metódus-tervezési hibáktól kezdve a kód elrendezésén és formázásán át. Az ellenőrizhető elemek teljes listája itt található.
A Checkstyle számos plug-int kínál, amelyek lehetővé teszik a csapatok számára a folyamatos kódellenőrzés integrálását a projektjeikbe.
A PMD (Programming Mistake Detector) egy nyílt forráskódú statikus kódelemző eszköz, amely az alkalmazáskódban talált problémákról készít jelentést.
Az eszköz célja, hogy az alapértelmezett szabályok vagy egyedi szabálykészletek használatával észlelje a kódban előforduló gyakori hibákat. A PMD segítségével a csapatok azonosíthatják az olyan problémákat, mint az elnevezési konvenciók megsértése, fel nem használt változók és paraméterek, üres catch blokkok, szükségtelen objektumok létrehozása stb.
A PMD kompatibilis számos fejlesztőeszközzel és IDE-vel, mint például a JDeveloper, Eclipse, jEdit, JBuilder, Maven, Ant, Gradle, Jenkins, és SonarQube.
A PMD tartalmazza a CPD-t (Copy/Paste Detector, vagy magyaarul másolás/beillesztés detektort) is, amely a duplikált kód felismerésére szolgál. Ez egy rendkívül hasznos bővítmény, mivel a duplikált kódok a különösen nagy projektekben nehezen azonosíthatók.
A duplikált kód eltávolítása több szempontból is fontos: például megkönnyíti az átdolgozást és a fejlesztőknek sem kell külön megjegyezniük, hol találhatók ezek a kódrészek. Ha a fejlesztők csapatban dolgoznak, különösen nehéz követni, hogy más csapattagok hova helyeztek el duplikált kódszegmenseket, ami a jövőbeli fejlesztési és karbantartási feladatokat bonyolítja.
A Java mellett a PMD más programozási nyelvekhez is használható, például C, C++, PHP, Python, JavaScript stb.
A JetBrains Space egy új, egységes platform, amely teljes eszközkészletet kínál a szoftverfejlesztési folyamatokhoz, valamint eszközöket a csapatok együttműködéséhez minden méretű vállalat számára.
A platform célja, hogy megszüntesse a vállalatokon belüli csapatok vagy részlegek közötti kommunikációs és együttműködési akadályokat. Ennek köszönhetően segít produktivitásuk növelésében, miközben élvezetesebbé teszi a szoftverfejlesztést és az együttműködést.
A JetBrains Space tartalmazza a legtöbb olyan funkciót, mint más Java kódellenőrző eszközök, de ezen kívül lehetőséget biztosít Git tárolók kezelésére, kódellenőrzésre, CI/CD automatizálásra, csomagok tárolására és publikálására, távoli fejlesztésre felhőalapú fejlesztési környezetekkel, problémák és dokumentumok kezelésére, valamint chat-en keresztüli kommunikációra – mindezt egyetlen helyen.
A Space elérhető webes felületen és mobilalkalmazásként iOS és Android rendszereken.
A SonarQube egy nyílt forráskódú kódbeli minőségellenőrző platform, amely automatikus kódellenőrzéseket végez statikus kódelemzés segítségével, hogy hibákat, kódbeli hibákat és biztonsági sebezhetőségeket találjon.
A platform jelentéseket készít a duplikált kódrészletekről, kódszabványok betartásáról, egységtesztekről, kódfedettségről, kódkomplexitásról, kommentárokról, hibákról és egyéb tényezőkről.
Különösen népszerű a Java kódok elemzésére, legfőképp azok számára, akik Maven-t és Gradle-t használnak, de azok számára is elérhető, akik manuálisan biztosítják a bytecode-ot az elemzéshez.
A SonarQube jelenleg 27 programozási nyelvet támogat, például Java, C#, PHP, JavaScript, TypeScript, C/C++, Ruby, Kotlin, Go és Python.
A JArchitect egy statikus kódelemző eszköz, amely kifejezetten Java kódokhoz készült. Támogat számos kódmérőszámot, mint például a paraméterek száma, változók és kódsorok száma, ciklomatikus komplexitás, afferens és efferens összekapcsolódás és így tovább.
A JArchitect emellett lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy feltárják az architektúrával kapcsolatos hibákat, vizualizálják és kezeljék a függőségeket irányított gráfok és függőségi mátrixok segítségével. Ez csupán néhány a platform által kínált számos hasznos funkció közül.
A JUnit egy egységtesztelő keretrendszer a Javahoz kialakítva. Az egységtesztelés célja az egyes kódblokkok, komponensek vagy modulok teljesítményének értékelése.
A keretrendszer lehetővé teszi, hogy a fejlesztők a Java 8 és az újabb verziókhoz egységteszteket írjanak és futtassanak. Az új verzió, a JUnit 5 több különböző modult tartalmaz:
A JUnit a legnépszerűbb egységtesztelő keretrendszer Java fejlesztési projektekhez és szerepel a leggyakrabban használt külső könyvtárak között.
A JaCoCo egy nyílt forráskódú eszközkészlet a Java számára, amely a kódlefedettség mérésére és jelentésére szolgál.
A “kódlefedettség” kifejezés a szoftverfejlesztésben arra utal, hogy egy program forráskódjának hány százalékát fedi le egy tesztelési terv.
Ezt az eszközt külön említjük, mivel más eszközök, IDE-k és platformok már beépítették JaCoCo-t pluginként. Néhány példa ezekre:
Természetesen ezek az ajánlások fejlesztőink saját tapasztalatain és preferenciáin alapulnak. A megfelelő Java kódellenőrző eszköz kiválasztásakor érdemes figyelembe venni a tesztelési követelményeket, valamint a használt technológiai stackkel való kompatibilitást.
Ha szeretné más perspektívából megvizsgálni a kódellenőrzést, csapatunk szívesen segít. Lépjen velünk kapcsolatba konzultációs űrlapunkon keresztül!
Köszönjük, hogy elolvasta a cikket!
A Java már több mint két évtizede kiemelkedő szereplője a fejlesztők világának, és a RabIT Solutions csapata számára is ez az egyik legalapvetőbb technológia. Mivel a Java egy rendkívül fejlett és széles körben[...]